Facebook Image

 

Мільярд доларів інвестицій — і Черкаси не впізнати

 21 вересня, в резиденції Надзвичайного і Повноважного посла Великобританії в Україні відбулася дуже важлива для нашого міста подія.

 «Агентство розвитку міста Черкас» презентувало довгостроковий проект перебудови міста протягом наступних двадцяти років. Проект створений групою британських і українських компаній у співпраці з виконавчим комітетом Черкаської міської ради. Загальна вартість інвестицій складатиме мільярд доларів США, кошти залучатимуться із різних джерел, серед яких приватне та позикове фінансування. На церемонії презентації проекту були присутні Надзвичайний і Повноважний Посол Великобританії в Україні Лі Тернер, міністр економіки України Василь Цушко, губернатор Черкащини, Герой України Сергій Тулуб, міській голова Черкас Сергій Одарич, генеральний директор «Агентства розвитку міста Черкас» Стивен Кларк, голова громадської організації «Форум розвитку Черкащини» Ігор Калашник та інші поважні особи.


Відкрив презентацію Надзвичайний і Повноважний Посол Великобританії в Україні Лі Тернер. Він підкреслив, що це перший настільки потужний проект, який презентується в Україні. Участь у розробці і подальшій реалізації цього мегапроекту, за словами посла, беруть найвідоміші кампанії Великобританії, які мають великий досвід в області будівництва, архітектури і залучення інвестицій.

Заступник директора міжнародної архітектурної компанії Чепмен Тейлор Пітер Войтушак детальним чином висвітлив основні стратегічні напрями проекту. Розповів про зони забудови – де і що планується розмістити. Він підкреслив, що при запропонованому зонуванні розміщення інфраструктури, місто буде працювати як єдиний механізм. І це не ідея, а вже проект, який можна розпочинати реалізовувати відразу після затвердження міськрадою Генплану розвитку м. Черкаси.

Виконавчий директор компанії Гардінер і Теобальд Пітер Уолкер повідомив, що перші інвестори вже дали згоду на участь у проекті.

Міністр економіки Василь Цушко пообіцяв з боку свого відомства надасть мегапроекту Черкас «зелене світло». Він також висловив сподівання, що цей проект здатен привернути увагу знаних у світі інвесторів.

До історії питання: усе почалося … з Ігоря Калашника, Заслуженого будівельника України, гендиректора підприємства БО «Інтербуд» УСВА.

Поки він не взявся до діла, кожний з міських голів Черкас лише плекав великі мрії про квітуче місто-сад на березі Дніпра, та всі вони розбивались об суворі реалії. Політичні пристрасті, нескінченні вибори, спад економіки, криза… І масштабні мрії закінчувалися… поточним ямковим латанням доріг.

У Сергія Одарича теж були плани. Але фахівці народжували містечкові ідеї та проекти, бо всі ми «родом із СРСР» з його «хрущобами» і однотипними монументальними будівлями.

Ігор Калашник, як депутат Черкаської міськради, вирішив об’єднати навколо ідеї міста майбутнього найкращі професійні сили, креативні мізки, використати досвід і долучити до справи іноземних партнерів. Так було створено громадську організацію «Форум розвитку Черкащини», яку й очолив Ігор Миколайович.

Англійських професіоналів-проектантів до Черкас запросив теж він. Із ними Калашник познайомився ще у Києві, де свого часу керував будівництвом стадіону «Олімпійський». Як залучити великі іноземні інвестиції у провінційні, але щедро обдаровані Богом Черкаси? Чим аргументувати, чим привабити?

Представники британської ділової еліти, ознайомившись із нашим містом, його інфраструктурою, географічною особливістю, відразу зауважили переваги місця розташування старовинних Черкас. А це — Дніпрові схили, мальовничі острови, зелені зони відпочинку, пишна природа, близькість до столиці, перетини основних транспортних магістралей, наявність вільних від забудови територій у самому місті. Майже рік тривала спільна робота іноземних і українських проектувальників.

Презентована учора в резиденції посла Великобританії в Україні концепція розвитку міста Черкаси з елементами інтеграції берегової лінії у міську територію, перевершує всі найсміливіші фантазії. Ви мріяли про білосніжні лайнери, що пливуть синіми водами, і туристично-розважальний центр на одному з островів? Де буде пасажирський річковий вокзал, торговельний комплекс, готель, спортивний майданчик — і все це під захисним куполом? Це ви можете уявити?

Під час презентації мегапроекту розбудови міста губернатор Черкащини Сергій Тулуб зазначив: «На Черкащині сьогодні є нагальна потреба у створенні нових робочих місць, розвитку транспортної інфраструктури та розбудови архітектури. І презентований сьогодні проект – крок уперед у вирішенні нагальних питань, у плані залучення інвестицій у розбудову Черкащини. Основне завдання такої співпраці полягає у тому, щоб європейські стандарти втілилися не лише у зовнішньому перетворенні міста — європейським має стати рівень добробуту кожного черкащанина».

Генеральний директор «Агентства розвитку міста Черкас» Стівен Кларк підкреслив: «Концепція розвитку міста Черкас з елементами інтеграції берегової лінії у міську територію — це єдина у своєму роді ініціатива, яка, ми сподіваємось, стане моделлю перебудови для інших українських міст. Проект стане поштовхом для міської економіки і наочним прикладом застосування міжнародного та місцевого досвіду за рахунок залучення провідних компаній та інвесторів. Далекоглядність проекту та комплексний підхід до розвитку міської інфраструктури забезпечить Черкасам економічну успішність та привабливість як розважального, так і оздоровчого осередку протягом багатьох років, а також створить унікальні можливості для усіх компаній, залучених до процесу». Ще весною на прес-конференції у Черкасах пан Кларк запевняв, що участь його міжнародної компанії «Ardevelops.inc» у плануванні українського міста автоматично означає прихід інвесторів.

Міський голова Черкас Сергій Одарич високо оцінив роботу фахівців: «Публічно-приватне «Агентство розвитку міста Черкас» у тому форматі, як це зробило наше місто, — це перший в Україні приклад широкого залучення світових компаній, відомих архітекторів, фінансистів, успішних інвесторів та інших професіоналів до розвитку міста. У світі є кілька прикладів, коли саме завдяки такому механізму співпраці муніципалітету і приватних компаній міста здійснювали справжній прорив у своєму економічному і культурному розвитку. Переконаний, що Черкаси повторять цей успіх».

Ігор Калашник як голова громадської організації «Форум розвитку Черкащини», а також автор ідеї і багаторічній «двигун» майбутньої розбудови міста твердо переконаний: «Завдяки реалізації цього мегапроекту Черкаси з «міста хіміків» перетворяться на місто туристичної індустрії, на місто для людей. У черкащан з’являться можливості для самореалізації, молодь знайде відповідь на питання, що найбільше хвилює її: яке майбутнє чекає на них у новому місті? У результаті впровадження цього мегапроекту попит на трудові ресурси перевищить пропозицію на багато десятиріч».

Черкаси стануть містом-курортом, центром оздоровлення і дозвілля, відпочинку та спорту. Поява нових великих територій суші на берегах Кременчуцького водосховища, утворених шляхом намиву, забезпечить можливість розміщення на них бізнес-структур, центрів дозвілля і житлових комплексів як для мешканців міста, так і для тих, хто приїжджатиме до Черкас на відпочинок.

А під досі небаченим захисним геодезичним куполом над новими островами — першокласне поле для гольфу і торговельно-розважальні центри, де будуть створені комфортні умови для відпочинку та походів по магазинах впродовж усього року. На унікальних рукотворних територіях нові і корінні мешканці зможуть побудувати омріяне житло на березі, де можна навіть пришвартувати приватну яхту.

Проект передбачає використання потужної бази для подальшого розвитку промисловості і торгівлі шляхом заснування транспортного та логістичного парку неподалік існуючого аеропорту.

І всі скажуть, що черкасці — люди далекоглядні, адже необхідною умовою існування туристичної оази на Дніпрі стане збереження екологічної чистоти довкілля. А впровадження природних джерел енергії, нових енергозбережних технологій допоможет Черкасам здолати виклики XXI сторіччя.

Коли ж розпочнеться масштабне будівництво, надійдуть щедрі інвестиції і коли робота «ганятиметься» за черкащанами, а не вони бігатимуть у пошуках роботи? У наступних номерах «ЧК» на ці та інші ваші запитання і відповість Ігор Калашник.

Наша довідка

Публічно-приватне «Агентство розвитку міста Черкас»

25 серпня 2009 року був підписаний Меморандум про співпрацю між Черкаською міською радою та компанією Ardevelops, LLC щодо «Агентства розвитку міста Черкас».

За дорученням Черкаської міської ради «Агентство розвитку міста Черкас» має координувати залучення інвестицій для фінансування проектів розвитку, які будуть надані закордонними та багатосторонніми фінансовими інститутами.

Мета такої координації — забезпечення послідовної і гармонійної реалізації Плану стратегічного розвитку міста та запобігання хаотичній забудові.

Copyright © 2010, «Черкасский курьер», № 37 (58), 22.09.2010