Facebook Image

 На порозі нового життя

Черкаси стали першим в Україні містом, якому вдалося залучити міжнародний досвід та інвестиції для комплексного розвитку, а це провіщає глобальні зміни у всіх сферах життя.

Уже за рік–два черкащани побачать перші результати разючих змін, за п’ять–шість років відчують їх на собі, а за два десятиліття місто буде важко пізнати тим, хто повернеться сюди після довгої розлуки.
Минулого тижня у резиденції Надзвичайного і Повноважного Посла Великобританії в Україні відбулася перша в нашій країні презентація концепції розвитку міста Черкас. Завдяки її реалізації ми з вами стаємо свідками небувалої події в історії міста і всієї держави.

Саме такі сміливі плани ставлять перед собою ініціатори і розробники унікальної концепції розвитку Черкас. Про це йшла мова на прес-конференції, що відбулася 23 вересня в Черкаському міськвиконкомі.

За словами міського голови Сергія Одарича, Черкаси кілька років поспіль шукали надійних і досвідчених партнерів у сфері розвитку міста. Ці пошуки дали результат завдяки роботі у тому ж напрямку громадської організації «Форум розвитку Черкащини» на чолі з Ігорем Калашником.

Ігор Миколайович запросив до Черкас англійських професіоналів у сфері архітектури та містобудування. Представники британської ділової еліти, ознайомившись із нашим містом, його інфраструктурою, географічною особливістю, відразу визначили переваги розташування старовинних Черкас. А це — Дніпро, острови, зелені зони відпочинку, пейзажі і природа, близькість до столиці, перетини основних транспортних магістралей, наявність вільних від забудови територій у місті. Реалізацією ідеї, яка зародилася в Черкасах, зацікавилася міжнародна архітектурна компанія «Чемпен Тейлор». Майже рік тривала спільна робота іноземних і українських проектувальників.

У результаті з’явилася Концепція розвитку Черкас і було створене спільне публічно-приватне «Агентство розвитку міста Черкас». За дорученням Черкаської міської ради агентство має координувати залучення для фінансування проектів розвитку інвестицій, які будуть надані закордонними та багатосторонніми фінансовими інститутами.

Головний архітектор міста Черкас Микола Упир сказав на прес-конференції, що велику увагу в концепції розвитку приділено розробці бренду міста.

— Населений пункт, де ми живемо, дуже древній, йому понад сімсот років, а от місту набагато менше. Той ривок у 1954 році, що був зроблений для розвитку «міста хіміків», я вважаю містобудівним фальш-стартом.

Ніякого «міста хіміків» уже немає, та й нікому це не потрібно. Тому треба знаходити такі сфери діяльності, які б не перетворили наші Черкаси на провінційне містечко зразка 1953 року. Щоб ми отримали сучасне місто. Ми не претендуємо на Чикаго, проте маємо зберегти власне обличчя, неповторні риси Черкас.

Але, зважаючи на стан економіки України, безумовно, без залучення іноземного капіталу звести сучасне цивілізоване місто неможливо, — переконаний Микола Упир. На його думку, Черкаси мають велике майбутнє:

— Уже географічне розташування міста свідчить про це. Варто подивитися на карту Європи — від Великобританії до Азербайджану, Вірменії та Грузії — і виявиться, що Черкаси знаходяться в центрі цієї теріторії.

Якщо погодитися з думкою, що життя було до нас і триватиме після нас, то ідея будівництва трансмагістралі «Європа–Азія» колись таки стане дійсністю і Черкаси опиняться якраз посередині неї.

Ми вже зараз можемо стати містом з надання транспортних послуг. Це те, що здатне зацікавити інвесторів.

Ще одна наша перевага — ландшафтно-природна та історико-меморіальна. Це друга брендова тема для розвитку інфраструктури туризму та рекреацій. Чому б не скористатися двома згаданими моментами?

І третє — ми столиця аграрної області, і наша продукція кращої якості, ніж та, яку їдять у США, бо ГМО в ній менше, — підкреслив Микола Упир.

— Завдяки реалізації цього мегапроекту Черкаси з «міста хіміків» перетворяться на місто туристичної та логістичної індустрії, — упевнений голова громадської організації «Форум розвитку Черкащини», депутат Черкаської міськради Ігор Калашник. — Основні питання, над якими працювали відомі англійські компанії, — як зацікавити черкащан Черкасами, навіщо українцям приїздити сюди на кілька днів і яка вигода інвестору вкладати гроші в це місто. Нам треба повернути собі славу культурно-туристичного центру з інвестиційною складовою, такою, як розвиток логістики.

Логістика — це не тільки склади. Це частина економічної науки, вид діяльності, основа якого закладена в організації руху товарів від виробника до споживача. Ігор Миколайович розповів, що у Броварах, наприклад, створили перший в Україні центр логістичних послуг. Його площа — п’ять гектарів, кількість персоналу — близько шестисот людей.

— А у нас є двісті п’ятдесят гектарів, у п’ятдесят разів більше. Дванадцять–чотирнадцять тисяч людей мають шанс одержати пропозиції від роботодавців. Тобто пропозиція роботи перевищуватиме попит, — підкреслив Ігор Калашник.

За його словами, англійці поділили місто на три основні зони. Ключовим елементом у розвитку міста є берегова зона, вона має великий потенціал. Тут, на думку іноземців, можна створити зону відпочинку — розмістити готелі, санаторії, ресторани, пляжі, спортивні комплекси, а також збудувати бізнес-центри та житлові будинки. Друга зона — промислова — має хороше транспортне сполучення з іншими частинами міста. Сюди будуть інтегровані зони охорони здоров'я та освіти. Транспортна і логістична розв’язка — це зона великого потенціалу зайнятості населення. Центральне місце тут займає аеропорт з його можливостями.

— Загальна сума інвестицій у розвиток Черкас на першому етапі становитиме мільярд доларів США. Кошти залучатимуться із різних джерел.

Ігор Калашник наголосив на важливості залучення саме іноземних фахівців до розробки проекту розвитку Черкас:

— Ми розуміємо: якщо цей план запропонують вітчизняні чиновники, його не сприймуть іноземні інвестори. Але якщо розробниками проекту будуть відомі британські компанії, що будували міста і райони, то маємо надію, що інвестори звернуть на нього увагу, — сказав Ігор Миколайович. — Ця зустріч — лише перший крок, який спонукає нас до найшвидшого ухвалення генерального плану.

— Прихід у Черкаси іноземних інвесторів дасть змогу вирішити величезну нашу проблему — зміну флори і фауни Дніпра, його цвітіння. Щоб очистити Дніпро, є пропозиції проектного інституту «Діпромісто», підтримані іноземними компаніями. Треба зробити систему глибоководних каналів — це дасть змогу основному руслу виштовхувати воду таким чином, щоб вона самоочищалася. І ці пропозиції десяток років лежать у шафах управління архітектури. Але щоб їх реалізувати, потрібні дуже великі кошти, котрих у міста немає, — сказав Ігор Калашник. Він також пригадав часи своєї юності, коли пив воду просто з Дніпра:

— Пам’ятаю, як вісімнадцятирічним плавав із друзями човном. Ми не брали з собою воду. Навіщо? Ми черпали її з річки, пили, готували на ній юшку. Сьогодні ж такого ніхто не робить і не робитиме доти, поки ми не очистимо Дніпро і не створимо умови, щоб вода самоочищалася. Треба залучити інвесторів і почати цю роботу, — підсумував Калашник.

Як підтвердив «ЧК» виконавчий директор британської компанії «Гардінер і Теобальд» Пітер Уолкер, на етапі презентації кілька інвесторів висловили бажання вкласти кошти в черкаський проект.

Copyright © 2010, «Черкасский курьер», № 38 (59), 29.09.2010