Facebook Image

Розмова «Хоми Невіруючого» з Ігорем Калашником

 

Вірити у краще майбутнє українців відучили. Мрійники і борці перетворилися на скептиків.

  • Щоб наші Черкаси перетворилися на місто майбутнього?
  • Щоб інвестори дали мільярди на розбудову обласного центру?
  • З якого б то дива?
  • Англійські фахівці презентували у посольстві Великобританії концепцію розвитку Черкас?
  • А де підйомні крани, де тисячі будівельників?
  • Поки самі не побачимо, поки хоч одну цеглину з буд майданчика самі не поцупимо, не повіримо.
  • Чим же захмарні «прожекти» відрізняються від земних реальних проектів?

— На жаль, люди сприймають концепцію розбудови Черкас наче це якийсь бізнес-проект. А це проект розвитку міста на двадцять п’ять років. Таке у нас законодавство і кожні чверть століття затверджується генплан. Це — закон, біблія міста. А коли його не затверджують, то немає ніяких правил і тоді ми бачимо «гру без правил», говоримо про «дерибан» і сумнівні рішення. Генплан дає бачення розвитку міста, промисловості. Завдяки плану наші діючі підприємства — машинобудівні, приладобудівні, той же завод «Богдан» — одержать замовлення і розширюватимуться. Розвиватиметься і логістична складова: не тільки складські приміщення, автоперевезення, а й управління обслуговування руху товарів по Україні прямо з Європи на Схід. Центр логістики на Черкащині потребуватиме також юридичного, митного, страхового обслуговування. Потрібні будуть фахівці. Розвиток транспортної структури вимагає відновлення автошляхів, залізничних, повітряних і річкових магістралей. Це не ямковий ремонт доріг, а капітальний, перенесення залізничних колій до автовокзалів, летовища. План уже «натякає» нам на майбутнє територіальне розширення міста. Навіть території в 250 гектарів не вистачить і потрібно буде наближатися до залізничної станції ім. Шевченка. Хоча місто не відчує радості, якщо на втілення проектів не вистачить коштів. Тому й залучили до створення плану іноземних архітекторів, проектантів із відомими в ділових і фінансових колах іменами. Їх добре знають у Європі і в світі, у їхні проекти вкладались величезні кошти. Відтак у нас з’явився реальний шанс залучити інвестиції. 
Заслужений будівельник України, голова громадської організації «Форум розвитку Черкащини» депутат Черкаської міськради Ігор Калашник розуміє природу цього скептицизму і пояснює черкасцям на зустрічах з виборцями, як треба правильно розуміти появу мегапроекту Черкас майбутнього:


Коли ж? Це просте питання цікавить усіх найбільше.

Ми повинні казати правду. Бо «вже завтра» цього ще не буде. Треба пройти шлях, як того вимагає законодавство. Я відчуваю, що депутати Черкаської міськради нинішнього скликання цей план не затвердять. Всі вже пішли на вибори: Але наступна міськрада затвердить. А поки проект має пройти експертизу, ряд погоджень з основними державними інституціями — екологічною, МНС, ДАІ, тощо. Потрібно завершити громадські слухання, які тривають, але треба на зборах представників місцевої громади поставити крапку. Я вважаю, що без чіткої позиції керівників держави і області це не відбудеться. Наша організація «Форум розвитку Черкащини» буде просити, покваплювати, змушувати владу працювати разом заради людей. Це наш хрест, і ми благатимемо, щоб політичні амбіції поступилися здоровому глузду. Наша концепція розвитку Черкас повністю співпадає з програмою Президента України Віктора Януковича «Будуємо нову Україну» і вірю, що всі гілки влади у нашій державі між собою домовляться, а наш мегапроект буде підтриманий губернатором. Бо який же інвестор прийде туди, де чвари і сварки?

А гаряча передвиборна риторика може завадити успішному просуванню генпроекту?

Ми не будемо затримуватись, бо у нас чимало роботи по погодженню плану. Як депутат, і як голова громадської організації я тісно співпрацюю з черкащанами. Ми разом будемо тиснути на чиновників, на так званих бюрократів, аби допомогти розробникам довести генплан до затвердження. Коли баталії стихнуть, і політики нарешті домовляться, план буде схвалений. Почнеться конкретна робота з інвесторами. А головне запитання, яке вони завжди ставлять: «Хто закриє політичні ризики?». А ми будемо просити Президента, щоб він взяв цей проект під свою опіку. У жовтні Віктор Янукович має зустрітися з прем’єр-міністром Великобританії. Маємо надію, що цей проект увійде в протокол цієї зустрічі і буде під пильною увагою Віктора Федоровича. І щоб ніхто й не подумав, що Україна може зійти з цього шляху. Я іду кандидатом у депутати від Соціалістичної партії України, тобто у партнерстві з Партією регіонів. Голова СПУ, міністр економіки, Василь Цушко відповідає за економічний розвиток держави. Саме у цих напрямках ми і працюємо, і вірю, що глава Держави підтримає наші ініціативи. Думаю, що вони будуть підтримані і на місцях.

А особистість міського голови, який може й змінитися, важлива для успіху проекту?

Якщо до держави, до міста приходитимуть значні інвестиції, то я не знаю людини будь-якої партійності, і будь-якої національності, що має паспорт громадянина України, яка б заперечувала.

Хоча б у наступному році будівництво розпочнеться?

Наступний рік — не будівничий рік. Хоча якісь окремі частини проекту, які вже розроблені на первинних стадіях, можуть забудовуватись. Треба бути правдивими і у час передвиборчих перегонів. Треба казати правду: дай Боже, щоб ми зрушили цей план і почали будівництво через рік. Але потужно, так, щоб і Хома Невіруючий переконався.

Отже, велика будова почнеться у 2012 році?

Так. Але цей Хома свої кошти в проект не вкладає. Він повірить тільки тоді, коли побачить на власні очі. Але невже мало важить в нашій країні слово державної посадової особи — Посла Великобританії? І ми ще сумніваємось? Та ми повинні бігати назустріч цим сигналам і цим інвестиціям. Ми уже двадцять років ходимо-виглядаємо змін на краще. Ще будемо стільки ж ходить?

Моїсей своїх людей сорок років водив по пустелі…

Але ж у нас, в Україні, не пустеля! І ми не Моїсеї. Ми ж скоро фарисеями зробимось, а не Моїсеями. Нам не потрібно шлях торувати, нам дають допомогу, нам Бог помагає! Хіба не відчувається? Із усіх українських міст вибрали саме наше місто. Бог дав Черкасам найвигідніше розташування між двома мегаполісами такими, як Київ і Дніпропетровськ, на річці, з транспортними магістралями, де запроектований автобан. Ще 10–15 років тому розумні люди запроектували.

Ще за Леоніда Кучми?

Так, наш генплан мав бути затверджений раніше. А тодішній мер поклав його на полицю. Депутати і не знали, що у нас є така цікава пропозиція, щоб ми людям проект показували і переконували. Депутати навіть інформації не мали. Якщо подія повинна статися сьогодні, то вона не могла відбутися протягом року. Я в це вірю. До речі, у генплані є один розділ, який замовчують, де вказані правила забудови, виділення землі і ніяких незрозумілих ситуацій із землею не траплятиметься.

А пенсіонери від цього генплану на двадцять п’ять років так нічого і не дочекаються?

І через 2–5 років вони можуть помітити суттєві зміни. Можна навести порядок на прибережній смузі. У нас немає вулиці Героїв Дніпра. Немає! А є напрямок Героїв Дніпра. Саме для пенсіонерів треба влаштувати там пішохідні доріжки, вулички із лавочками. Ці люди все життя працювали, платили податки, будували наші промислові гіганти. І що мають? Навіть у двір вийти, аби подихати свіжим повітрям, не можуть, бо скрізь — авто без гаражів. У місті вже у наступному році можна будувати двоярусні гаражі. Старенькі черкасці по півдня стоять у чергах за ліками, за субсидіями, за допомогою…

Митниця — це сорок тисяч мешканців. Хіба мікрорайон не має права на свою поліклініку? І хіба у нас пільговий громадянський транспорт щохвилини возить пенсіонерів до лікарні в інший мікрорайон? Ці нагальні питання можна вирішити уже тепер.

Ви вже уп’яте хочете стати депутатом міськради і знову очолити бюджетну депутатську комісію?

Рада — не учбово-курсовий комбінат. Там потрібна команда людей, які добре знають усі нюанси. Немає часу на навчання. Я знаю, чого туди іду. Але треба подивитися, яким буде новий склад ради. Соціалісти пропонують свою команду, Сергій Одарич — свою, Партія регіонів — нову команду. І у кожної політичної сили — своє бачення майбутнього. Але я іду, щоб добитися реалізації генплану розвитку міста. Це дасть поштовх економіці Черкас, привабить фінансові кола. Але сьогодні, якщо потенційні інвестори заглянуть в Інтернет і читатимуть, що тут «злодії, корупціонери, зрадники», чи виникне у них бажання з нами співпрацювати? Шановні, користуйтесь позитивною риторикою! Слово — це ж зброя, яка убити може. Ми не в революційній ситуації, коли треба все нищити. Давайте починати розбудовувати!

Copyright © 2010, «Черкасский курьер», № 39 (60), 6.10.2010